Porady
Na podstronie „Porady” znajdują się wyczerpujące odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów. Oczywiście jeżeli nurtują Państwa jakieś pytania proszę pisać na nasz email. W miarę możliwości postaramy się odpowiedzieć na każde zadane pytanie.
- Jaki instrument kupić do nauki gry? pianino/fortepian/keybord
Wybór instrumentu do nauki gry to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja. Jeżeli zaczynamy naukę najodpowiedniejszym instrumentem będzie pianino. Dzięki niemu można wyrobić sobie odpowiednią technikę gry – sposób atakowania palcami klawiszy, ułożenia rąk na klawiaturze oraz pozycji przy instrumencie. Jeżeli w pewnym momencie przygoda z grą zmieni się w prawdziwą pasję, wtedy należy rozważyć kupno fortepianu. Keyboard całkowicie pomijam, ponieważ nie jest to instrument na którym powinno się zaczynać naukę gry.
Gdy już jesteśmy zdecydowani na kupno pianina nigdy nie powinniśmy kupować go sami! Zawsze i to bez wyjątków należy się wesprzeć wiedzą i doświadczeniem fachowca, w tym przypadku stroiciela. Tylko taka osoba może ocenić instrument. Nigdy nie należy się kierować tylko i wyłącznie walorami estetycznymi. Najważniejsze jest to co jest niewidoczne, czyli wnętrze pianina jego mechanizmy, płyta rezonansowa oraz strojnica. Remont któregokolwiek z tych elementów może niekiedy kilkakrotnie przekroczyć wartość pianina.
- Jak samemu kupić pianino/fortepian?
Kupno pianina/fortepianu samemu nie jest prostą sprawą, czy wręcz niemożliwą. Wszystko wymaga ogromnej wiedzy i przede wszystkim doświadczenia, dlatego najlepiej dokonywać kupna gdy ktoś zaufany (stroiciel) może nam poradzić. Jednak jeżeli już jesteśmy zmuszeni kupować instrument na własną rękę, warto zapoznać się z poniższymi poradami.
1. Instrument powinien się nam podobać. Każdy z nas raczej nie wyobraża sobie kupna rzeczy, która kompletnie nie przypadła nam do gustu. Warto się zastanowić czy w miejscu, gdzie postawimy instrument będzie on pasował do wystroju, do mebli oraz czy najzwyczajniej w świecie zmieści się w danym pomieszczeniu.
2. Gdy już pianino/fortepian się nam podoba to warto sprawdzić czy gra i czy jest nastrojone. Jeżeli nie jest nastrojone rezygnujemy z zakupu, ponieważ bez fachowca nie uda nam się bez większego ryzyka poznać jego stanu. Jeżeli instrument jest nastrojony dopytujemy się właściciela o jego historię. Od jak dawna jest w posiadaniu instrumentu, jak często było strojone oraz kto i jak często na nim grał. Mechanizm pianina powinien być regularnie przeglądany, a samo pianino przynajmniej dwa razy w roku strojone.
3. Bardzo ważnym elementem każdego pianina jest jego mechanizm, który odpowiada za przeniesienie uderzenia naszego palca w klawisz na młotek, który z kolei uderza w strunę. Na rynku mamy dostępne dwa rodzaje takich mechanizmów, czyli górnotłumikowy (starszy typ) oraz dolnotłumikowy (nowszy typ, produkowany od 1910 roku aż do dzisiaj). Różnica między jednym a drugim typem polega na umieszczeniu tłumika, który odpowiada za wytłumienie dźwięku zaraz po uderzeniu, powyżej (górnotłumikowy) lub poniżej (dolnotłumikowy) młotków. Rozpoznanie mechanizmu nie jest trudne. Należy stanąć przodem do pianina, otworzyć górną klapę i spojrzeć z góry na dół. Jeżeli widzimy młotki to jest to instrument z mechanizmem dolnotłumikowym, natomiast jeżeli widzimy płaską, drewnianą listwę i pod nią cały mechanizm to mamy do czynienia z starszym typem pianina, czyli z mechanizmem górnotłumikowym.
4. Kolejnymi elementami, które wiele mówią o kondycji pianina są struny, kołki oraz płyta rezonansowa. Te trzy elementy odpowiadają za jakość wydobywanego dźwięku, jego barwę i głośność.
Płyta rezonansowa odpowiada w pianinie za siłę i barwę dźwięku, jest to największy element pianina. Płyta jest wykonana z najwyższej jakości drzewa – świerku górskiego, w nowoczesnych instrumentach możemy ten element zobaczyć bezpośrednio. W pianinach starszego typu należy odkręcić zabezpieczającą ramkę i wtedy ocenić stan płyty rezonansowej. Zdarza się że płyta jest popękana lub odklejają się od żeber czy korpusu to możemy być pewni że czeka nas naprawa. Bardzo ważny jest stan strun i ich wygląd. W pianinie mamy do czynienia z dwoma rodzajami strun, czyli wiolinowe i basowe. Struny w pianinie muszą być kompletne oraz nie powinny być skorodowane.
5. Cała mechanika pianina jest bardzo skomplikowana i składa się z wielu części takich jak: różny system dźwigni, osiek, patyków, języczków, tasiemek, śrubek i popychaczy. Jakość i dokładność pracy mechanizmu zależna jest od połączeń skórzano – metalowo filcowych, Każdy z tych elementów może być uszkodzony, dlatego warto zwrócić uwagę na stan tych wszystkich komponentów. Oczywiście te części również możemy wymieniać i regenerować.
6. Kolejnym elementem na który zwracamy uwagę to stan klawiszy. Klawisze mogą być pokryte z wierzchu kością słoniową (starsze instrumenty) lub tworzywem sztucznym. Czarne klawisze wykonywane kiedyś z hebanu lub z bejcowanego, twardego drewna, obecnie są wykonywane z plastiku. Wygląd zewnętrzny jest ważny, ale trzeba zwrócić uwagę na to jak zachowuje się po naciśnięciu. Przy naciśnięciu nie powinien się on przewracać na boki, kiwać ani stukać. Po prostu ruch z góry na dół powinien być płynny. Klawisze pianina powinny być umieszczone na tym samym poziomie i zapadać się do tej samej głębokości.
7. Bardzo ważnym elementem są młotki i stan filcu na nich, ponieważ młotki uderzają z dużą siłą w struny i po wielu latach używania zużywają się i ulegają odkształceniu, co ma znaczący wpływ na jakość wydobywanego dźwięku.
Jak widać wybór sprawnego pianina nie jest prosty, należy zwrócić uwagę nie tylko na stan wizualny, ale również na jego stan techniczny. Wiadomo naprawić można praktycznie wszystko, dlatego przy zakupie radzimy skorzystać z porady fachowca.
- Gdzie powinno stać pianino/fortepian?
Każde pianino wymaga odpowiedniego ustawienia oraz zapewnienia mu stałego klimatu. Optymalne warunki dla pianina/fortepianu to temperatura od 14 do 20 stopni Celcjusza oraz wilgotność powietrza pomiędzy 50-60%.
Pianino oraz fortepian nie powinny stać w przeciągu ze względu na możliwość deformacji drewnianych elementów konstrukcyjnych.
Niewskazane jest również umieszczanie instrumentu w miejscu, gdzie jest narażone na intensywne działanie promieni słonecznych. W miejscu mocno nasłonecznionym politura lub lakier pianina ulega odbarwieniu, odkształceniu i popękaniu.
Na instrument nie działają korzystnie gwałtowne zmiany temperatury np. wietrzenie zimą oraz umieszczanie pianina blisko źródła ciepła. Kaloryfer bardzo wysuszy drewno pianina, co znacznie wpłynie na jego właściwości akustyczne i fizyczne. Pianino to nie podstawka czy stół, nie można na nim stawiać doniczek z kwiatkami. Każda przelana woda czy wylany płyn niszczą pianino również wewnątrz, co może doprowadzić chociażby do rdzewienia strun.
- Jak pielęgnować pianino, fortepian?
Poprawna pielęgnacja pianina to przede wszystkim odpowiednie pomieszczenie w którym instrument się znajduje i zapewnienie właściwego klimatu. Poza tym należy czyścić pianino/fortepian delikatnie wilgotnymi ściereczkami do mebli oraz od czasu do czasu pamiętać o odkurzeniu dolnej części (po otwarciu klapy przy pedałach) pianina, gdyż w tym miejscu zbiera się sporo kurzu. Każde pianino/fortepian warto również zabezpieczyć w odpowiedni sposób przed insektami (molami). Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się dostępne powszechnie w sklepach środki chemiczne, postawione wewnątrz pianina. Bardzo dobrze gdy miejsca rozmieszczenia wskaże stroiciel. Niezwykle istotną rzeczą w przypadku pielęgnacji pianina/fortepianu jest jego strojenie, które należy wykonywać regularnie. Najlepszym wyjściem jest strojenie instrumentu dwa razy w roku (wiosną oraz jesienią).
- Jak zabezpieczyć instrument przed insektami (molami)?
Bardzo częstym problemem posiadaczy fortepianów czy pianin są mole. Idealną pożywką dla moli są filce, sukno i futrówka, ale mogą również zniszczyć i to bardzo skutecznie młotki, tłumiki, podkładki. W konsekwencji może to doprowadzić do braku możliwości grania na tak zniszczonym instrumencie. Dlatego warto wewnątrz pianina czy fortepianu postawić pojemniki z odpowiednio do tego przeznaczonymi środkami chemicznymi dostępnymi w praktycznie każdym sklepie.
Kolejnym problemem mogą być tak zwane drewnojady, czyli korniki, kołatki. Bardzo często można je spotkać w instrumentach zabytkowych. Potrafią one bardzo podziurawić drewniane elementy pianina, ale dodatkowo przenieść się na inne sprzęty w domu wykonane z drewna. W takim wypadku konieczna jest interwencja specjalisty! Żadnych zabiegów nie wykonujemy na własną rękę.
- Jak często należy stroić instrument?
Strojenie pianina/fortepianu jest bardzo ważne i nie można zapominać o systematycznym strojeniu instrumentu. Niestrojone pianino przez wiele lat traci na jakości dźwięku, barwa i głośność instrumentu już nie jest taka sama, dlatego warto pamiętać o regularnym strojeniu naszego instrumentu. Stroiciel nie tylko nastroi pianino, ale również będzie sprawdzi pozostałe elementy mechanizmu pianina, dzięki czemu będzie ono służyło przez wiele lat. Strojenie pianina powinno wykonywać się systematycznie, najlepiej gdy wykonuje się je raz na pół roku, a najlepiej cyklicznie na wiosnę i jesienią.
- Ile kosztuje strojenie pianina?
W przypadku gdy pianino jest strojone systematycznie, czyli dwa razy w roku to cena strojenia wynosi od 220zł do 250 zł. Należy jednak pamiętać że koszta mogą wzrosnąć, gdy instrument nie był strojony kilka dobrych lat. Wtedy najczęściej wykonuje się kilka strojeń. Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę, że samo strojenie to nie tylko właściwe naciągnięcie strun, ale również inne prace, które mają na celu doprowadzenie pianina do odpowiedniego funkcjonowania.
- O czym należy pamiętać po przewiezieniu pianina lub fortepianu?
Jeżeli decydujemy się przetransportować pianino lub fortepian ze sklepu, czy warsztatu po naprawie to musimy pamiętać, że podczas jego przewożenia (nawet jeśli zostało przeprowadzone w odpowiedni sposób) zostaje naruszony strój oraz mechanizm instrumentu. Z tego względu należy koniecznie ponownie nastroić pianino oraz wyregulować mechanikę.
- Jak często stroimy nowy instrument?
W nowym pianinie lub fortepianie, nastrojenie i wregulowanie mechanizmu traci stabilność, ze względu na stopniowe wyciąganie się strun. Dlatego takie pianino lub fortepian należy stroić i wyregulować, co najmniej dwa razy w roku. Sytuacja ma się podobnie przy dopiero co naprawionego instrumentu z wymianą strun i kołków stroikowych.
- Jak przesuwać, transportować pianino lub fortepian w pomieszczeniu?
Instrument przesuwamy na rolkach, które są umocowane na końcach nóg. Przy przenoszeniu unikamy nagłych szarpnięć i gwałtownych pchnięć. Drobne przeszkody należy omijać poprzez lekkie uniesienie do góry. Fortepian najlepiej jest przesuwać w trzy osoby, lekko unosząc każdy narożnik instrumentu i w ten sposób poprawiając warunki toczenia rolek. Pianino wygodniej przesuwać w dwie osoby. Każda z nich chwyta jedną ręką za boczki, a drugą za uchwyt na osnowie skrzyni.